Instrukcje & porady

Hotpotfusing – instrukcje i porady.

Hotpotfusing czyli topienie szkła w mikrofalówce.

Jest to bardzo ciekawa gałąź rękodzieła. Warto się z nią zapoznać ponieważ pozwala na samodzielne wykonywanie pięknych i niepowtarzalnych szklanych elementów. Tu znajdziecie praktyczne porady dotyczące wypalania szkła w piecyku Hotpot.

Hotpot – piecyk do topienia szkła (microfusing box).

Hotpot jest urządzeniem stosunkowo prostym, ale temperatura powstająca wewnątrz piecyka jest ekstremalnie wysoka. Należy zachować wszelką ostrożność. Wyjmując Hotpot z kuchenki mikrofalowej należy założyć rękawice termoodporne i obiema rękami odstawić go na stabilną, żaroodporną podstawkę. Nigdy nie odstawiamy Hotpota na drewno czy plastik. Po wyjęciu urządzenia drzwi kuchenki mikrofalowej pozostawiamy otwarte, celem schłodzenia. Hotpot pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia (ok. 40-50 min.) i dopiero wtedy możemy podnieść pokrywę. Otwieranie Hotpota od razu po wyjęciu z kuchenki naraża szkło na szok termiczny i może powodować jego popękanie. Ponadto może dojść do uszkodzenia powłoki grzewczej Hotpota.

Hotpotfusing instrukcje i porady dotyczące bezpieczeństwa podczas pracy.

Nie wolno odchodzić od kuchenki podczas wygrzewania Hotpota!

Nie wolno dopuszczać dzieci w pobliże pracującej kuchenki mikrofalowej i gorącego Hotpota. Należy uważać na dzieci, gdy Hotpot stygnie na zewnątrz!

Hotpot zawsze stawiamy w kuchence mikrofalowej na kostkach izolujących, niezależnie od tego czy ustawiamy piecyk na talerzu obrotowym, czy pracujemy bez talerza. Kostki izolujące dołączone są do każdego urządzenia.

Topienie szkła – zapis wypału.

Osiąganie  oczekiwanych efektów pracy wymaga czasu i doświadczenia. Każda kuchenka, każdy piecyk Hotpot oraz każde szkło wymagają delikatnie różnych ustawień. Ostateczny efekt zależy od czasu wygrzewania, a także od nastawionej mocy kuchenki oraz rodzaju i grubości szkła.  Warto prowadzić zapis wypału: notować czas, moc kuchenki, rodzaj szkła,  itd., aby kontrolować postępy i końcowy efekt. Taka “ściągawka”  skraca czas eksperymentowania i jest szczególnie cenna w przypadku, gdy ułożyliśmy ciekawą kompozycję i bardzo zależy nam na tym, aby końcowy efekt był zgodny z naszym wyobrażeniem.

Dlaczego szklany przedmiot pęka?

Należy przestrzegać zasady, że po wyjęciu Hotpota z kuchenki mikrofalowej nie otwieramy pokrywy aż do całkowitego wystygnięcia (ok 45-50 minut). Wcześniejsze otwarcie może spowodować szok termiczny i kaboszon popęka. Przedmiot wyjęty z Hotpota ma ślady wypalonego papieru ceramicznego i należy go oczyścić ściereczką albo opłukać pod wodą, ale dopiero gdy całkowicie wystygnie!. Ogólna zasada postępowania z piecykiem i szkłem jest następująca: lepiej odczekać 5 minut dłużej niż zrobić coś o jedną minutę za wcześnie.

Przedmiot popęka także wówczas, gdy pomieszane zostały szkła o różnych współczynnikach COE. Należy stapiać szkło o jednakowym współczynniku COE.

Zastosowanie papierów ceramicznych.

Wypalając szkło w Hotpocie używamy zawsze  dwóch rodzajów papieru ceramicznego. Bezpośrednio na denko Hotpota kładziemy papier 1 mm lub 2 mm (izoluje on denko przed wysoką temperaturą topiącego się szkła), a na to kładziemy papier podkładowy (nadrukiem do dołu) aby zapewnić gładką powierzchnię szklanego przedmiotu.

Papier ceramiczny można wykorzystać także jako separator przy tworzeniu tuneli w szkle. Najlepszy jest do tego papier 3 mm lub 4 mm.

Wygrzewanie w kuchence mikrofalowej.

Jeżeli chcesz uzyskać całkowicie gładką powierzchnię wypalonej kompozycji, to wypalaj przedmiot nieco dłużej.

Jeżeli chcesz, aby ułożona kompozycja zachowała strukturę, czyli wypukłości ułożonych kawałków szkła, to wypalaj przedmiot nieco krócej i częściej podglądaj, co dzieje się w piecyku, tak aby przerwać wypalanie zanim szkło stopi się całkowicie i osiągnie gładką powierzchnię.

Masz już Hotpot i co dalej?

Do każdego piecyka Hotpot dołączona jest instrukcja obsługi. Przygotowując Hotpot do pracy postępuj sciśle według instrukcji!

Jeśli chcesz skrócić czas prób i błędów zapraszamy na kurs fusingu.

Po inspiracje zapraszamy na Facebook .

Życzymy dobrej zabawy i pięknych szklanych kompozycji!